Принцот Хари откри дека само еднаш плачел поради смртта на неговата мајка Дајана, принцезата од Велс , во 1997 година и откри дека неговиот татко, кралот Чарлс III, не го прегрнал откако ја објави веста дека принцезата Дајана починала.

Во новиот клип од интервјуто по повод објавувањето на неговата автобиографија „Spare“, принцот Хари вели дека тој и принцот Вилијам не можеле да покажат никакви емоции кога се среќаваат со ожалостените во јавност.

Принцот Хари изјави за ITV дека плачел кога ја погребале мајка му.

Војводата од Сасекс рече дека чувствувал „извесна вина“ додека шетал низ толпата луѓе кои оставале цвеќиња пред палатата Кенсингтон.

Отсуството на принцезата Дајана од животот на принцот Хари е нагласено како тема во текот на „Spare“.

Книгата треба да биде објавена до 10 јануари, но протекоа извадоци откако некои копии беа пуштени во продажба претходно во Шпанија, објави Би-Би-Си , истакнувајќи дека медиумот има примерок и дека преводот е во тек.

Во интервју за ITV, кое треба да се емитува во недела навечер, принцот Хари рече дека „сите знаат каде биле“ кога неговата мајка загинала во сообраќајна несреќа во Париз во август 1997 година.

Тој рече дека погледнал на видеото на кое тој и неговиот брат се среќаваат со ожалостените неколку дена подоцна.

„Плачев еднаш, на погребот, и знаете дека навлегувам во детали за тоа колку беше чудно и како всушност постоеше некаква вина што ја чувствував, а мислам дека и Вилијам ја чувствуваше, шетајќи низ надворешната страна на палатата Кенсингтон“, рече тој.

„Имаше 50.000 букети цвеќе за нашата мајка и таму се ракувавме со луѓето, се насмеавме… Луѓето ги подаваа рацете кон нас, влажни раце, не можевме да разбереме зошто нивните раце беа мокри, но сите беа од солзите што ги бришеа“, рече принцот Хари.

„Сите мислеа и се чувствуваа како да ја познаваат нашата мајка, а двајцата најблиски луѓе, двајцата нејзини најомилени луѓе, не можеа да покажат никакви емоции во тој момент“, додаде тој.

„Резервно“ вклучува детали од прошетката на принцот Хари зад ковчегот на неговата мајка на нејзиниот погреб, каде луѓето посегнаа до него и како се чувствуваше дека не може да плаче јавно.

Тој, исто така, пишува дека побарал од таксист да го однесе низ тунелот во Париз каде што починала неговата мајка, надевајќи се дека ќе ја затвори „децениската немилосрдна болка“.

Неговиот татко не го прегрнал по објавата за смртта на неговата мајка

Принцот Хари рече дека неговиот татко, кралот Чарлс III, не го прегрнал кога ја објавил веста дека принцезата Дајана починала, седејќи на својот кревет во Балморал, шокирајќи голем дел од јавноста.

Други откритија во „Spare“ вклучуваат тврдење на принцот Хари дека неговиот брат физички го нападнал, информации за тоа како Хари ја изгубил невиноста, детали за неговата употреба на дрога и тврдење дека убил 25 талибански борци додека служел во Авганистан.

Голем број воени ветерани од висок профил го критикуваа неговото тврдење за убиство на талибански борци.

Поранешниот полковник Тим Колинс, најпознат по говорот пред битката за време на војната во Ирак во кој ги повика своите офицери „да покажат почит“, рече дека принцот Хари „се однесувал лошо“.

Кенсингтонската палата и Бакингемската палата соопштија дека нема да коментираат за содржината на книгата.

Војводата и војвотката од Сасекс објавија дека ќе се повлечат од нивните високи кралски должности во 2020 година, велејќи дека имаат намера да станат финансиски независни.

Во февруари минатата година, тие разговараа со Опра Винфри за нивната тешка врска со другите членови на кралското семејство, а документарната серија на Нетфликс за парот, објавена минатиот месец, откри детали за нивниот конфликт.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK