Сонот на секој аматерски ловец на фосили е да пронајде праисториски и ретки фрагменти, а тоа го му успеа на 9-годишно девојче.

Моли Сампсон престојувала во Калверт Бич во сојузната држава Мериленд за време на католички Божик и ѝ кажала на нејзината мајка дека „го бара Мег“. Таа била во вода до колена, а во еден момент го пронашла токму она што го барала, заб кој му припаѓа на мегалодон, изумрен вид на џиновска праисториска ајкула која живеела пред 25 милиони години, а изумрела пред 1,6 милиони години.
Мегалодонот достигнувал должина и до 18 метри, а освен што е најголемата ајкула на светот, ја носел и титулата најголема риба што некогаш постоела.

Забот што го пронашла Моли бил со големина на нејзината рака. Инаку, нејзиниот татко уште од детството барал фосили на истата локација, а Моли пронашла повеќе од 400 заби кои биле многу помали од последниот.
Семејството го однело забот во морскиот музеј Калверт Марин, каде експертите го потврдиле идентитетот на ајкулата.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK