Според Индексот на криминал објавен од Светската база на податоци (Numbeo), Катар сѐ уште е на врвот на листата на најбезбедни земји и земји со најмалку криминал, меѓу дури 142 земји вклучени во евалуацијата.

Оваа мала заливска држава е на врвот на листата веќе пет години, откако Јапонија накратко го презеде првото место во 2018 година.
Според степенот на безбедност, Катар е на прво место со 85,2 поени од максимални 100 поени, јавуваат катарските медиуми.

Според новото рангирање, индексот на криминал во Катар е 14,8. Меѓу првите десет најбезбедни земји, заедно со Катар, се и Обединетите Арапски Емирати, Бахреин, Тајван, Оман, Хонгконг, Јапонија, Швајцарија… Во врвот се и Словенија, Хрватска, Саудиска Арабија, Монако, Исланд…
Од друга страна, Венецуела остана најнебезбедна земја во светот, со највисок индекс на криминал од 82,6 и најнизок измерен индекс на безбедност од 17,4. Папуа Нова Гвинеја, Авганистан, Јужна Африка, Хондурас, Тринидад и Тобаго, Гвајана, Сирија, Сомалија и Јамајка се на листата на првите десет најмалку безбедни земји, според Numbeo.

Катар и натаму најбезбедна земја во светот, Венецуела најнебезбедна

Најбезбедни градови
Во меѓувреме, Абу Даби е најбезбедниот град во светот, според индексот на Numbeo. На второ место е Доха, главниот град на Катар. Абу Даби има низок индекс на криминал од 11,2 и индекс на безбедност од дури 88,8.

Абу Даби
Во Доха индексот на криминал е 14,5, а индексот на безбедност 85,5. Градовите во ОАЕ како Аџман, Шарџа и Дубаи се рангирани на четврто, петто и седмо место, соодветно. Тајванскиот главен град Тајпеј е трет. Канадскиот Квебек е шести. Баскискиот Сан Себастијан (Шпанија), Берн (Швајцарија) и Ескишехир (Турција) се меѓу десетте најбезбедни градови.
Мерењата на Numbeo велат дека најнебезбеден град за живеење е Каракас во Венецуела, а потоа следуваат Преториј и Дурбан од Јужна Африка, Порт Морсби (Папуа Нова Гвинеја), Јоханесбург (Јужна Африка), Сан Педро Сула (Хондурас), Кабул (Авганистан), Рио де Жанеиро, Форталеза и Натал (Бразил).

Каракас
Веб-страницата Numbeo од 2009 година ги објавува своите извештаи врз основа на мерење на стапката на криминал во светот. Индексот на криминал се мери според законите на земјите. Постојат дела кои се сметаат за кривични дела во некои држави, а не се сметаат за кривични дела во други земји, што дава вистинска мерка за стапката на криминал во земјите, според законите што важат во секоја земја.
Numbeo е една од најголемите и најпознатите бази на податоци на интернет во светот, која се занимава со проценка на нивото на криминал и нивото на безбедност во земјите во светот преку мерење на стапката на криминал на убиства, грабежи, грабежи, силувања и други.
Светското првенство во фудбал кое во ноември и декември 2022 година се одржа во Катар, исто така, се покажа како најбезбедниот настан од ваков вид досега, без некои поголеми или безбедносни-нарушувачки криминални дејствија, велат претставниците на безбедносните органи, односно Министерството за внатрешни работи на Катар и Комитетот за безбедносни операции на Светското првенство во фудбал – пренесува The Peninsula Qatar.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK