Маја Оџаклиевска пензионерските деновите ги поминува изолирана од градската гужва, во природа со нејзиниот внук Лука, кој е нејзината најголема радост.

Внукот на Маја е аутистично момче кое влегло во пубертет и се уште не проговорило, а на прашањето за неостварените желби пејачката не размислувала за кариерата, туку само за внукот.
– Живеам совршено мирно, станувам наутро во шест ипол, го гледам изгрејсонцето, одам на полињата, ги хранам моите животни. Седнувам и пијам кафе, никој не ме малтретира и прекрасно е. Нема сообраќај, нема гужва, нема телефон што ѕвони одвреме-навреме, имам свое време и сакам да уживам. Изолирана сум на село и тоа ми се допаѓа. Имам зајаче, мачка, птици…. – рече Маја на почетокот на разговорот, а на прашањето дали внукот Лука е причината за преселбата, вели:
„Да, очајно му требаше мир. Добар е, расте, во пубертет е, хормоните му работат, што е нормално за 13-годишно момче. Прекрасен е, единствената болка е што уште не зборува, искрено се надевам дека ќе зборува, некои како него зборувале, некои никогаш и тоа е мојата најголема желба“.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK