Секој знае дека добрата чанта е еден од најважните модни додатоци во стајлингот на многу дами . И додека повеќето дами се одлучуваат за класични чанти кои можат да се комбинираат со различни комбинации, модните дизајнери создаваат и специјални чанти кои се совршени за благородништвото и социјалната елита.

Трите најскапи чанти на светот се токму такви. Деби Вингам, Роберт Мувард и Пјер Харди ги изработија овие чанти кои се навистина уметнички дела вредни и до неколку милиони долари.

Кесичка со јајца Фаберже, Деби Вингам

Модната дизајнерка Деби Вингам е позната по своите екстравагантни дизајни, а ова парче, проценето на 6,7 милиони долари, е дизајнирано за анонимен американски купувач во 2019 година.

Дијамантска чанта, Роберт Мувард

Ова уникатно парче во форма на срце е дизајнирано од златарот Роберт Мувард и е направено од 18-каратно злато и 4.517 безбојни, жолти и розови дијаманти. Беа потребни 10 занаетчии и 8.800 макотрпни часови. Чантата со скапоцени камења го освои Гинисовиот рекорд за највредна чанта во 2010 година, каде што беше проценета на 3,6 милиони долари.

Ланец, Пјер Харди

Оваа чанта е од колекцијата Haute Bijouterie 2012 на Maison, дизајнирана од креативниот директор за фин накит Пјер Харди. Поставен во бело злато со над 11.000 дијаманти, се вели дека ова парче чини над 2 милиони долари.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK