Розевото месечево млеко со екстракт од питаја (т.н. змејско овошје) е топол пијалак со повеќекратни придобивки. Го зајакнува нашиот имунолошки систем, го подобрува варењето на храната и делува смирувачки.

Потребни состојки:
1 шолја вода
½ лажичка питаја (змејско овошје) во прав
1 прстофат кардамон
1 прстофат цимет
1 прстофат морско оревче
1 прстофат ѓумбир во прав
2 чаши бадемово млеко
1 лажица мед или сируп од агава
½ лажичка кокосово масло
½ лажичка ашваганда во прав
неколку ливчиња од роза
Начин на подготовка:
Сите состојки се мешаат во тенџере на средна температура додека смесата не стане целосно топла и пенеста. Истурете ја смесата во чаша и по желба украсете го вашето месечево млеко со ливчиња од роза.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK