Патниците на летот на Qantas открија како слушнале силен тресок додека левиот мотор на авионот откажал во воздух – но изјавиле дека не биле свесни за сериозноста на ситуацијата сè додека не слетале.

QF144 предизвикал страв ширум светот откако пилотот упатил повик на половина пат од патувањето на авионот кој летал од Окленд до Сиднеј, при што болничарите брзале кон аеродромот во Сиднеј, а 200.000 луѓе го следеле проблематичниот лет на FlightRadar.

Но, патниците на летот не биле свесни за сериозноста на ситуацијата. Првите патници што се симнале од авионот рекле дека не им било кажано дека моторот претрпел дефект, едноставно дека имало некаков проблем откако слушнале силен тресок во воздухот.
Се претпоставува дека пилотот им подал рака на сите 145 патници додека го напуштале авионот.
Патникот Симон Шмит за медиумите изјавил: „Ни беше кажано дека ништо не се случило, тие беа целосно професионални и дознавме дури кога слетавме на копно.

Слушнавме само тресок и можеби благо треперење, но тоа беше тоа. Во тоа време немавме поим, не сфативме дека целиот мотор се расипал,само слушнавме тресок“.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK