Бразилец ја лажирал сопствената смрт за да дознае каков ќе биде неговиот погреб.

Балтазар Лемос (60) од Куритиба, Парана, ја објави својата смрт на социјалните мрежи и организираше лажен погреб за неговите пријатели и семејството.

БРАЗИЛЕЦ СЦЕНИРАЛ СОПСТВЕНА СМРТ ДА ВИДИ КОЈ ЌЕ ДОЈДЕ НА ПОГРЕБ: Вака реагирало семејството кога дознало!

Лемос често спроведува погреби и надгледува стотици церемонии за комеморација на туѓите животи. Тој раскажа колку бил тажен откако одржал служба со само две лица во споредба со другите служби каде што биле присутни повеќе од 500.

Така, исто како и епизодата од „Пријатели“ каде Рос Гелер одржа лажен погреб за да види кои од неговите стари пријатели од факултет ќе присуствуваат, Лемос направи измама за да види кој ќе се појави. За жал за 60-годишниот Бразилец, неговиот погреб имаше слични катастрофални резултати како оној на измислениот палеонтолог.

Претходно овој месец, Лемос објави навидум невина и весела фотографија на својата Фејсбук страница споделувајќи „молитви и добри вибрации со сите“.

Меѓутоа, пријателите на Лемос од позадината на сликата можеа да видат дека тој се наоѓа во болницата Алберт Ајнштајн во Сао Паоло, што сугерираше дека е примен таму. Еден ден подоцна излезе втор пост, во кој беше објавено дека тој починал.

„На почетокот на ова тажно попладне не напушти Балтазар Лемос. Наскоро следуваат повеќе информации“, се вели во објавата на социјалните мрежи. Ова го остави семејството на Лемос во шок. Тие не знаеја дека е болен.

Неговиот внук веднаш дошол во болницата во Сао Паоло за да го праша медицинскиот персонал за него. Но, бидејќи тој никогаш не бил примен и не бил мртов, болничкиот персонал немал евиденција за него.

Загрижените пријатели станаа вознемирени поради неговата смрт – вклучувајќи ја и неговата осумдесетгодишна мајка во инвалидска количка – и почнаа да му оддаваат почит на него и на неговиот живот. Многумина коментираа на објавата за да прашаат за деталите за неговата смрт и причината, но не беа дадени дополнителни информации.

Детали за погребот и бдеењето за церемонијата во чест на животот на Лемос набрзо беа објавени на страницата на Фејсбук.

Пријателите и семејството набрзо се собраа да му оддадат почит на Бразилецот во капелата во неговиот роден град Куритиба. Но, штом започна церемонијата, гласот на Лемос почна да рика од звучниците, опишувајќи ги неговите 60 години живот.

Присутните беа во шок, а на многумина почнаа да течат солзи од очите. Ожалостените мислеа дека Лемос ја направил лентата пред неговата наводна смрт.

Тогаш портите на пеколот се отворија и пријателите и семејството на Лемос се соочија со него.

Ожалостените беа ужаснати и збунети, додека солзите продолжија да течат од многумина присутни.

Погребната измамата се чинеше дека немаше резултати што ги очекуваше Лемос. Додека се обидуваше да објасни што се случило и зошто сакал да ја лажира својата смрт, луѓето кои беа натажени од неговата смрт сега зовреа од гнев и почнаа да го обвинуваат за суровост.

Ако тоа беше некаква утеха за Лемос, повеќе луѓе се појавија на неговиот погреб отколку двајца стари пријатели од факултет собрани за да се разбуди Рос Гелер.

Лемос изјави за бразилското издание Otempo: „Идејата ја имав пред пет месеци. Сакав да изгледа како навистина да умрев. Луѓето го толкуваа на свој начин. Вистината е дека сакав да знам кој ќе дојде на погребот“.

Тој се извини и за неговите лудории.

„Никому не кажав, бидејќи се надевав дека ќе успее. Немав намера никого да повредам, навредам или да нанесам каква било штета. Навистина им се извинувам на овие луѓе“.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK