Српскиот тенисер не можеше да ги сокрие емоциите по освојувањето на трофејот во Мелбурн.

Минатата година на Новак Ѓоковиќ му беше ускратена можноста по десетти пат да стане шампион на Австралија опен, но овојпат во Мелбурн се врати гладен, гладен за успех и доказ дека се уште е на врвот!
Се распадна на крајот, не можеше да не заплаче по освојувањето на 22. Грен слем. И солзите се во ред сега. Имаше и нереален излив на емоции кога ја прегрна мајка си.

Секоја чест за тебе, мајсторе!

Српскиот тенисер од денеска повторно е светски рекет број еден, го престигна Карлос Алкараз, а во денешното финале Стефанос Циципас не можеше ништо друго освен да го остави оружјето, кој беше исчистен од теренот на Род Лејвер Арена – 3:0 (6: 3, 7:6, 7:6).
Веќе во најавата за овој, уште еден во низата историски, дуел, беше јасно дека Стефанос Циципас во финалето на Австралија опен влегува како апсолутен аутсајдер. Ѓоковиќ имаше девет победи по ред против Циципас и беше голем фаворит за освојување на својата 10-та титула на Род Лејвер Арената.
Можевме да погодиме што ќе го обликува конечниот исход и од кои фактори ќе зависи кој ќе го подигне пехарот наменет за победникот на Австралија опен попладнево во Мелбурн. Како што можеше да прочитате при подготовката на натпреварот на нашата веб-страница, се зависеше од долги размени, исто од основната линија, бекхенд, како и многу други фактори…

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK