Бомбата била тешка 3.450 килограми и најверојатно потонала во песочното морско дно во близина на американскиот брег.

Воздухопловните сили на САД изгубија нуклеарна бомба во водите во близина на брегот на Џорџија на 5 февруари 1958 година. Инцидентот се случил кога бомбардер Б-47, на пат од воздухопловната база Хоумстед во Флорида кон прекуморска база, се судрил со борбен авион Ф-86.

САД изгубија најмалку три нуклеарни бомби кои никогаш не биле лоцирани – тие сè уште се некаде до ден-денес. Како се случи ова? Каде би можеле да бидат? И дали некогаш ќе ги најдеме?

Американците изгубија нуклеарна бомба која се уште не е пронајдена

Инцидентот се случил над градот Савана, а бомбардерот Б-47 бил тешко оштетен, па екипажот побарал дозвола да ја фрли бомбата за да не се активира при принудно слетување.

Бомбата била фрлена во морето, но посадата подоцна не можела да ја утврди точната локација. Бомбата била тешка 3.450 килограми и најверојатно потонала во песочното морско дно.

Тоа беше хидрогенска бомба Марк 15, еден од првите видови нуклеарно оружје развиен од САД. Бомбата имаше моќност од 1,7 мегатони или 1,7 милиони тони ТНТ, што ја направи најмоќното оружје во тоа време.

Губењето на бомбата предизвика голема загриженост кај американските воени власти и започна операција за пребарување за нејзино лоцирање и пронаоѓање.

Американската војска и неколку цивилни агенции, вклучително и Комисијата за атомска енергија, ги здружија силите за да ја пронајдат бомбата и да спречат потенцијална нуклеарна катастрофа.

Потрагата траеше неколку месеци, а во неа учествуваа повеќе од 4.000 луѓе, неколку бродови, авиони и подморници.

Сепак, и покрај огромните напори, бомбата никогаш не беше пронајдена и до денес не е познато каде се наоѓа.

Инцидентот подоцна беше официјално класифициран како „Скршена стрела“, термин кој се користи за опишување на несреќа во која е вклучено нуклеарно оружје што не резултирало со ослободување на радиоактивен материјал.

Инцидентот послужи како повик за будење до американската војска итно да развие безбедносни мерки и протоколи за да се осигура дека сличен инцидент никогаш повеќе нема да се повтори.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK