Еден од најбизарните трендови од 1980-тите и 1990-тите на овие простори беа познатите лисици околу вратот, кои жените најчесто ги носеа во комбинација со бунди и бунди.

Овој детал беше дури и еден вид симбол на гламур, а неговата популарност дури ја надмина популарноста на некој тренд. Сè уште може да се најде во онлајн продажбата денес.

Застаклените очи ги красеа и популарните лисици. И тогаш изгледаа чудно како моден детаљ, па и надвор од тоа, а истиот впечаток го оставаат и денес. Самата помисла да носите крзнена лисица околу вратот која целосно го отсликува живиот е речиси морбидна.
Жените беа навикнати на тој детаљ, без разлика дали тоа беше да се вклопат во трендовите или за нешто друго, но децата имаа различни реакции на познатите лисици. Во превод, тие воопшто не им биле омилени, а некои дури и се плашеле од „најнеобичната шега“ на светот. Па, децата имаа подобро расудување од возрасните.

Лисиците денес можат да се купат преку бројни огласи на Интернет. Во едната нивната цена е 4.499 динари, а во описот на сликата го пишува следново: „Многу добро сочувано, а малку истрошено. Чувано во оригиналната торба/торба за чување крзно. Вистинско крзно“.

За околу 500 динари помалку, 3.999 динари се продава лисица од вистинско крзно, квалитетна, од југословенска фирма. А малку искористена лисица (повторно) од природно крзно денес чини 4.000 динари.

Огласите за продажба на лисици се актуелни со години на интернет, па во 2021 година лисицата купена во Грција била продадена за 1.500 динари со назнака: „Никогаш не ставам затоа што имам многу, а тоа е одличен детал кој оди со секоја јакна околу вратот, а идеален е и за подарок“.
Судејќи по рекламите, трендот на лисиците и како живеат. Дали жените околу вас го носат овој бизарен додаток?

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK