Бебињата пронајдени сами по земјотресот во делови на Турција и Сирија, кој однесе илјадници животи, се безбедно пренесени во главниот град на земјата.

Бебиња спасени од урнатините на земјотресот ФОТО: АА/АБАКА, АБАКА ПРЕС / ПРОФИМЕДИЈА
Бебиња спасени од урнатините на земјотресот

Авионот на претседателот Реџеп Таип Ердоган беше користен за транспорт на 16 бебиња од Кахраманмарас во Анкара по разорните земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени во понеделникот во југоисточна Турција и Сирија.

СЛИКИ КОИ СЕ КРШАТ СРЦЕ Овие бебиња останаа сирачиња во земјотресот и пренесени со хеликоптер на безбедно

Бебиња спасени од урнатините на земјотресот ФОТО: АА/АБАКА, АБАКА ПРЕС / ПРОФИМЕДИЈА
Бебиња спасени од урнатините на земјотресот
Авионот е ставен во готовност за да се користи за активности поврзани со земјотресот, вклучително и транспорт на медицински и хуманитарни тимови во регионите на земјата, пишува Дејли мејл.

Се користи и за транспорт на сериозно повредени лица во Анкара на лекување.

Бебиња спасени од урнатините на земјотресот ФОТО: АА/АБАКА, АБАКА ПРЕС / ПРОФИМЕДИЈА
Бебиња спасени од урнатините на земјотресот

Сите 16 бебиња на летот беа пронајдени сами во зоните на земјотресот. Од авионот што слета на аеродромот Есенбога ги зеле згрижувачките мајки на Министерството за семејство и социјални услуги.

Оттаму тие се префрлени во градската болница во Етлик.
Бројот на жртвите од разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија сега изнесува најмалку 15.865, соопштија официјални лица, според Си-Ен-Ен.

Во Турција бројот на жртви се искачи на најмалку 12.873, според турската агенција за катастрофи и вонредни состојби (АФАД).
Во Сирија, вкупниот број на загинати е најмалку 2.992, вклучително и 1.730 во областите под контрола на бунтовниците на северозапад, според волонтерската организација Бели шлемови која обезбедува помош за цивилите во областите контролирани од сириската опозиција.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK