Затвореникот Хозе Луис Калисаја Дијаз се обидел да побегне претходно овој месец од Чончокор, затвор со максимална безбедност во Боливија, преправен во овца, пренесуваат медиумите.

Познат како „Ел Аранџа“, Дијаз користел овча кожа за да се протне покрај полициското обезбедување и чуварите и, маскиран како што бил, се обидел да се пробие до еден од надворешните ѕидови на затворот.

Обезбедувањето навреме забележало дека Дијаз, кој одлежува 15 години затвор за убиство, не е во ќелијата и набрзо целиот затворски персонал се кренал на нозе.

Фотографиите од неговиот бизарен обид за бегство го покажуваат Ел Аранџа како лази на раце и нозе низ полето додека носи овчо крзно.

Inmate serving 15 years for homicide disguises himself as a sheep to escape prison https://t.co/TqoRf1CoRh pic.twitter.com/LPjZj5hciK

— New York Post (@nypost) February 14, 2023

The post Затвореник се обидел да избега од затвор преправен во овца (ФОТО) appeared first on .

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK