По долго време, Северина Вучковиќ зборуваше за српските медиуми и наместо да им се извини на Србите за навредата на Неговата Светост српскиот патријарх Порфириј, таа повторно го навреди поглаварот на СПЦ.

Имено, во интервјуто кое го даде за српското издание на магазинот „Стори“, пејачката цело време низ смеа зборуваше зошто кај нас стана омразена поради негативните коментари кон Србија, а пред се јавните навреди и закани упатени кон патријархот.
На прашањето дали некогаш зажалила за некоја изјава, таа, со голема доза на иронија, одговори:

Секогаш се каам, а потоа признавам. Некогаш се обраќав кај католички свештеник, а некогаш кај православен свештеник. Додуша, првите не ги објавуваат моите пораки во јавноста. Барем досега не, рече Северина, па целата вина ја префрлила на мајка си, тврдејќи дека ја поттикнува да биде безобразна.
Потсетуваме, Северина Вучковиќ со месеци го вознемируваше српскиот патријарх Порфирио и телефонски му испраќаше навредливи и заканувачки пораки.

Србите лути на Северина: Пејачката го навреди поглаварот на СПЦ, па продолжи со безобразното однесување

Во нив, на патријархот Северина му се обраќале со „папа“ („Папа, папа, се дружиш со криминалци“) и пишувала буквално сè и сешто, користејќи таков безобразен речник што нормален човек не може ни да го замисли (затоа многу од пораките не беа објавени).
Најпрвин патријархот не реагирал, но потоа малтретирањето станало речиси секојдневно, а според тврдењата на очевидци од Загреб имало и јавувања. Шефот на СПЦ на крајот сè пријавил во хрватското обвинителство, кое покрена прелиминарна истрага против Северина.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK