Обвинителите и адвокатите на г-дин Хестингс потоа се вратија во судот во средата за да побараат од судијата Вилијам К. Рајан да преземе дополнителни чекори и да го прогласи за невин за убиството пред 40 години.

Доказите убедливо докажуваат дека тој не го извршил кривичното дело.
Жртвата во случајот од 1983 година, Роберта Вајдермаер, била сексуално нападната и убиена со еден истрел од пиштол во главата. Нејзиното тело било пронајдено во багажникот на нејзиното возило во предградието Инглвуд во Лос Анџелес, соопштија властите.

Хестингс беше обвинет за убиство во посебни околности и канцеларијата на окружниот обвинител побара смртна казна, но поротата западна во ќорсокак.
Втората порота го осуди и во 1988 година беше осуден на доживотен затвор без можност за условно ослободување.

Конечно докажа дека е невин: Маж ослободен по 38 години во затвор поради погрешно обвинение

Но, откако беше ослободен од неговата погрешна пресуда, Хестингс рече дека е подготвен да се пресели.
„Благодарен сум за пресудата на судијата и за извинувањата – сè беше прекрасно денес.

Подготвен сум да продолжам со мојот живот. Јас сум среќен човек денес“.
Окружниот обвинител Џорџ Гаскон рече дека Хестингс „преживеал кошмар“.

„Тој помина речиси четири децении во затвор исцрпувајќи ги сите начини за да ја докаже својата невиност, а постојано го негираа“, рече Гаскон во изјавата.
„Но Хестингс остана непоколеблив и уверен дека еден ден ќе слушне како судијата го прогласува за невин“.
Хестингс тврдеше дека е невин уште при неговото апсење пред околу 40 години.
За време на обдукцијата на жртвата, судскиот вештак извршил преглед за сексуален напад, а спермата била откриена во орален брис, соопшти канцеларијата на окружниот обвинител во октомври.

Хестингс побара ДНК тест во 2000 година, но во тоа време, канцеларијата на ДА го одби барањето. Хестингс поднесе барање дека е невин до Одделението за интегритет на осудите на ДА во 2021 година, а ДНК-тестирањето минатиот јуни покажа дека спермата не е негова.
Профилот на ДНК беше ставен во државната база на податоци и се совпадна со лице кое беше осудено за вооружено киднапирање и присилно поврзување на жена жртва која беше ставена во багажникот на возилото.
Осомничениот, Кенет Пакнет, почина во затвор во 2020 година, соопштија обвинителите.

Хестингс, кој имаше 69 години кога излезе од затвор минатиот октомври, им рече на новинарите во тоа време дека се молел да дојде денот на неговата слобода.
„Јас не стојам овде како огорчен човек, туку само сакам да уживам во мојот живот сега додека го имам“, рече Хестингс.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK