Македон Димитровски, малиот генијалец од Тетово, повторно го украде вниманието.

Овојпат неговиот татко објави видео во кое неговиот син зборува за македонската историја.

Македон без грешка ги реди годините и настаните од времето кога се родил големиот војсководец Александар, па станал крал на Македонија во 336 п.н.е. Потоа раскажува и за големиот поход, за освојувањето на Персија..

Македон Димитровски кој медиумите го нарекуваат „македонското чудо од дете“ е првиот талент кој доби поддршка во рамки на кампањата „Вложуваме во млади таленти“ иницирана од Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ).

Осумгодишниот генијалец и оваа година успеа да освои медал на меѓународниот натпревар по математика. Тој освои сребрен медал на „Математика без граници“.

Неговиот коефициент на интелигенција е 134.

Погледнете го видеото

https://www.facebook.com/100000080310522/videos/130246896433358/

The post Нашиот Македон повторно со нов подвиг (ВИДЕО) appeared first on .

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK