Застрашувачкиот момент во Австралија, кога неман опкружи тројца нуркачи на популарна плажа, го сними камера на дрон.

На снимката се гледа како сивата ајкула се движи веднаш до пливачот и се упатува кон тројца мажи во црни модни костуми на плажа во близина на Форстер на северниот брег на Нов Јужен Велс.

НУРКАЧИТЕ СЕ ОБИКОЛЕНИ, ПОЧНАА ДА БЕГААТ ПАНИЧНО | Крвта замрзнува во вените, НЕШТО ГИ ПОТЕРУВА ОД ДЛАБОЧИНА (ВИДЕО)

Во тој момент спасувачите го вклучиле алармот со свирежи за да ги предупредат посетителите на плажата.

Неколку моменти подоцна, можеше да се забележат капачи во паника како брзаат надвор од водата, но нуркачите беа блокирани во близина на карпите и немаа јасна патека за бегство.

Емили Ховман, која управувала со дронот, изјавила дека се чувствува беспомошно бидејќи не можела да ги предупреди нуркачите, пишува DailyMail.

„Не можев да направам ништо со мојот дрон, не можев да ги предупредам“, изјавила таа.

„Нема звук, па се исплашив дека нешто лошо ќе се случи и се што можев да направам е да гледам“, додаде таа.

Како што може да се види на видеото, предаторот плива веднаш под нуркачите, кои се чинеше дека не биле свесни за неговото присуство. Тие на крајот ја забележале ајкулата откако ќе долета и еден човек може да се види како прска додека се обидува да избега. Мажите избезумено пливаат назад кон брегот.

За среќа на мажите, ајкулата не изгледала заинтересирана за нив бидејќи на крајот само испливала.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK