На американската актерка Шерон Стоун и беше врачена наградата за храброст на церемонијата на Женскиот фонд за истражување на ракот, а по тој повод одржа многу емотивен говор во кој зборуваше за нејзината сегашна битка со туморот, истакнувајќи попат дека штотуку изгубила половина од нејзиниот имот.

Шерон Стоун ШОКИРАШЕ: Само што изгубив половина од парите, брат ми почина, а имав тумор

Обично го кажувам кратко и не ми е гајле што велат другите“, рече таа на почетокот, а потоа им оддаде почит на другите победници, а потоа продолжи да зборува за проблемите со кои се соочила самата.

„Овие мамографи не се забавни. Отидов во болница и им реков: „Ако ме отворите и видите дека имам рак, ве молам отстранете ми ги двете гради“. Јас не сум личност која ја дефинираат моите гради. Тоа може да звучи смешно затоа што сите сте ги виделе моите гради. Ги видовте моите гради по операцијата, не ни знаевте“, рече Стоун, кој имаше операција за реконструкција на градите во 2001 година, по отстранувањето на бенигни тумори.

Courage Award recipient Sharon Stone: “I brought a couple of notes tonight. I usually just speak off the cuff because, as you well know, I don’t give a shit.” pic.twitter.com/9PfaUSAA3k

— Chris Gardner (@chrissgardner) March 17, 2023

Минатата година, сепак, откри дека и била поставена погрешна дијагноза и дека имала неправилна процедура, што и предизвикало уште поголема болка од порано. Таа побарала второ мислење и открила дека има голем фиброиден тумор, за кој е потребна операција. Стоун за време на својот говор се обиде да ја мотивира толпата да донира пари, а во еден момент таа се расплака.

„Знам дека е тешко да се испрати СМС порака за да се уплатат пари, барем тоа е за мене, не сум најдобар со технологијата, но можам да напишам чек. Иако сега е храбар потег… Само што изгубив половина од моите пари поради една ситуација со банката, но тоа не ме спречува да дојдам овде“, рече таа.

За време на својот говор таа го допре и нејзиниот брат Патрик, кој почина минатиот месец на 57-годишна возраст. „Мојот брат штотуку почина, но тоа не ме спречи да дојдам овде. Не е лесно време за никој од нас, но еве што ќе ви кажам. Не сакам некој политичар да ми кажува што можам да кажам и што можам, како можам и како не можам да живеам и која е вредноста на мојот живот. Стани и кажи што вредиш. Те предизвикувам. Тоа е храброст“, заклучи таа.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK