Детергентот и таблетите за миење садови можат да бидат скапи и штетни за околината.

Без разлика дали сте снемале таблети за машина за миење садови или се обидувате да бидете посвесни за животната средина, постојат алтернативи за детергентот за миење садови кои функционираат исто толку добро.

Оцет и сода бикарбона
Измешајте четвртина шолја сода бикарбона со четвртина шолја оцет и измачкајте ги валканите садови со добиената смеса. Измијте ги во машина за садови и исушете ги со чиста крпа. Ова е сосема природен начин за чистење на садовите без употреба на хемикалии.
Добро делува и на тенџериња и тави се додека не ви пречи мирисот на оцет во вашата кујна.

Масло од чајно дрво и сок од лимон
Мешавина од масло од чајно дрво и сок од лимон може да се користи наместо детергент за миење садови, иако вашите садови може да не бидат толку сјајни како кога користите комерцијално средство за чистење. За да направите сопствено средство за чистење, измешајте 20 капки масло од чајно дрво со две лажици сок од лимон во шише со спреј од 250 мл. исполнето со вода. Потоа протресете пред секоја употреба. Испрскајте ги сите остатоци од храна врз садовите пред да ја вклучите машината за миење садови.

Сок од лимон и сол
Доколку многу брзате и немате време да ги набавите состојките, можете да користите сок од лимон и сол за чистење на садовите. Сокот од лимон може да помогне да се отстранат дамките од садовите без никакви груби хемикалии или адитиви. Измешајте една чаша сок од лимон со една лажица сол за природен чистач кој е безбеден за употреба. Додадете ја смесата во машина за миење садови и оставете ја да го работи својот циклус. Оваа смеса можеби нема да делува добро како другите, но ќе ја заврши работата додека не купите или направите подобар детергент.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK