Опасноста, и тоа смртоносната опасност, често демне таму каде што најмалку очекуваме, на пример на плажа. И оваа опасност често доаѓа ВО МАЛО ПАКУВАЊЕ.

Жена на плажа почувствувала 2 убоди во стомакот додека држела школка | ОД НЕА ИЗЛЕГОЛ МАЛ ПРЕДАТОР

Нема подобар пример за потврда на оваа теза од случајот што се случи на популарна плажа во Сиднеј. Таму 30-годишна жена во четвртокот околу 14:45 часот по локално време извлекла школка од морето. Од неа испаднал ситен октопод со сини прстени долг околу 10 сантиметри и двапати ја гризнал за стомакот. Болничарите дошле на плажата, на жената и укажале прва помош и ја однеле во болница на следење и понатамошно лекување.

Жената за среќа е во стабилна состојба бидејќи октоподот со сини прстени има тетродотоксин, отров доволно силен да убие повеќе од 20 луѓе. Отровот предизвикува парализа и го успорува телото до точка што не може да дише. Тетродотоксинот е повеќе од 1000 пати поотровен за луѓето од цијанидот и не постои противотров за него. Има само неколку потврдени жртви на нивните каснувања бидејќи октоподите претпочитаат да се кријат во мали пукнатини, а гризат само ако се чувствуваат загрозени или изолирани од нивната околина, пренесува Open Sea.

Благодарение на навремената интервенција на австралиската здравствена служба, овој случај не заврши трагично, а може да биде предупредување внимателно да се пристапи кон морскиот живот.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK