Ако сакате да вечерате како кралицата Елизабета Втора, подгответе ги паричниците. Комплет садови што некогаш ги користела покојната кралица сега е на аукција.

Порцеланската услуга, која датира од 19 век, ќе се најде на аукција во Париз – утре (28.03.2023) со висока проценка од околу 536.442 долари (500.000 евра).
Првично нарачан од францускиот крал Луј-Филип I, комплетот за јадење е направен во 1842 година од компанијата Севр, официјалниот производител на кралски чинии. Направен е од 98 делови кои навистина го одземаат здивот.

Подгответе го паричникот: Комплет садови од порцелан кои ги користела кралицата Елизабета втора – оди на аукција!

Кралицата ги користела чиниите во 1967 година за време на тридневната приватна обиколка на ергелињата. Таа била во Шато де Саса во Нормандија, каде што ги користела чиниите само еднаш (но еднаш е повеќе од доволно за обожавателите на кралицата).
Аукционерката Флоренс Барон-Ревердито, која е задолжена за продажбата, вели дека била изненадена од бројот на чиниите – има 75 од нив, секоја со сцени од различни животни и сите се во совршена состојба. Заедно со чиниите, откриени се и 23 дополнителни парчиња за комплетирање на приборот за јадење, меѓу кои и садови за шеќер украсени со злато, чинии за овошје, две големи чинии…

„Можете да го видите квалитетот на златото, позадината во боја на агат и сликите од животни од Африка, Азија, Европа и Америка“, вели Мануела Финаз де Вилјан, експерт за керамика.
Аукцијата ќе се одржи на 28 март 2023 година во Париз. Пред почетокот на наддавањето, комплетот од чинии е изложен за јавноста од 25 до 27 март.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK