Безброј луѓе во светот страдаат од несоница и имаат проблеми со сонот. Поради брзото темпо на живот и лошата исхрана за жал тоа влијае и на квалитетот на сон. Пореметувањето на спиењето е многу отежнувачко и нервозно и тоа влијае на секој елемент од животот.

Пореметувањето на спиењето може да биде резултат на некои биолошки елементи, нездравата исхрана, психијатриските и физичките медицински состојби.
Ова се некои од состојбите кои можат да доведат до проблеми со сонот:

-болки во вратот и грбот
-анксиозност и депресија
-болест на штитната жлезда
-астма
-алергиски реакции
-проблеми со желудникот и стомакот
-артритис

Пореметувањето на спиењето може исто така да биде предизвикано од специфични активности и соединенија, како што се алкохолот, кофеинот, никотинот или големо количество на храна пред спиење.
Употребата на мускатно оревче
Ова е исклучително ефикасен третман кога станува збор за пореметување на сонот. Овој зачин има бројни здравствени предности, тој е одличен за детоксикацијата на организмот, помага во варењето на храната, ја ублажува непријатноста, го зајакнува имунолошкиот систем, го подобрува здравјето на кожата и го подобрува протокот на крв. Освен тоа, тој има умерен седатив кој ефикасно делува кога имате проблеми со спиењето.
Помешајте половина мала лажичка мелено мускатно оревче во чаша млака вода. Консумирајте ја оваа смеса 4-5 часа пред спиење.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK