Еден човек се шетал на плажа и наишол на необична плочка со темно виолетова боја, за која набрзо сфатил дека е жива.

Иако на почетокот не знаел што е, сфатил дека се работи за „песочен долар“ (Clypeaster reticulatus), кој во Нов Зеланд е познат како морско колаче.

Поради својот необичен изглед, многумина се изненадени што оваа плочка е всушност животно.

Интересно, за ова суштество постои старо верување дека мртвите долари од песок всушност не се живи суштества, туку изгубени монети од сирени или жители на Атлантида.

When something from The Depths Below makes it’s way onto land pic.twitter.com/HmS3liY5sV

— Scary Underwater (@WaterlsScary) March 31, 2023

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK