Богатството на најбогатиот човек во светот, Бернар Арно , надминува 200 милијарди долари, а шефот на француската компанија за производство на луксузни стоки LVMH стана само трето лице, по Илон Маск и Џеф Безос , кој некогаш стекнал такво богатство.

Богатството на Арно за прв пат надмина 200 милијарди долари бидејќи акциите во неговата француска империја за луксузни стоки LVMH достигнаа рекордно високо ниво, пишува Гардијан.

Овој 74-годишник стана само третиот човек во историјата кој се здобил со вакво богатство. Елон Маск од Тесла и Безос од Амазон веќе ја достигнаа таа магична бројка, пред нивното богатство да се намали поради падот на цените на акциите на технолошките компании, пишува Танјуг.

Богатството на Арн деновиве се зголеми за 2,4 милијарди долари, на 201 милијарда долари, според индексот на милијардери на Блумберг, кој секојдневно се ажурира.

Неговото богатство се зголеми за 39 милијарди долари оваа година бидејќи акциите на LVMH пораснаа за 30 отсто, благодарение на зголемената побарувачка за луксузни стоки меѓу богатите во светот.

Ги постави своите деца на клучни позиции

Францускиот милијардер е 25 милијарди долари побогат од Маск, чиешто богатство е нарушено со купувањето на Твитер од 44 милијарди долари и падот на вредноста на компанијата за електрични автомобили Тесла за 50 отсто во изминатата година.

Маск е ко-основач, извршен директор на Tesla и поседува 13 отсто од акциите. Безос, кој беше првиот човек кој достигна граница од 200 милијарди долари во август 2020 година, е трет најбогат човек во светот со богатство од 128 милијарди долари.

Арно е претседател и главен извршен директор на LVMH, кој поседува брендови како Луј Витон, Кристијан Диор и шампањ Moët. Нејзините акции скокнаа за повеќе од 150 отсто во изминатите три години, достигнувајќи ново највисоко ниво од 853 евра во средата.

Арно, кој беше ко-основач на групата за луксузни стоки пред 35 години и е нејзин мнозински акционер, неодамна ги назначи своите деца на клучни улоги во бизнисот.

Во јануари, неговото најстаро дете, ќерката Делфин, беше именувана за шеф на Кристијан Диор, вториот по големина бренд во империјата, а нејзиниот брат Антоан беше унапреден на чело на холдинг-компанијата што ги контролира LVMH и богатството на семејството Арно.

Неговите три помали деца имаат и важни работни места во најголемата светска компанија за луксузна стока, која вклучува брендови како Стела Макартни, TAG Heuer, Bulgari и Tiffany.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK