24-годишната Марија Маршиќ Јакиќ од Метковиќ, Хрватска роди син по успешна трансплантација на срце.

Марија на тој начин стана една од двете жени во Хрватска кои се породиле и покрај тоа што имала трансплантирано срце,
„Се започна во 2013 година со болки во грлото. Потоа дојде вирусот стрептокок кој ги нападна белите дробови и срцето. Една година се лекував во Сплит, кога видоа дека состојбата се влошува и ме испратија во Загреб. Таму веднаш ми рекоа дека морам да бидам на списокот за итна трансплантација, а на 06.06.2014 пристигна срце од Австрија“, изјави таа, пишува Индекс.

Хрватка се породи по трансплантација на срце, и кажале дека не може да има деца

Сопругот го запознала во 2021 година и вели дека тој и е најголем поддржувач во се.
“Мојот сопруг и јас се запознавме преку заеднички пријатели. Тоа беше љубов на прв поглед и оттогаш сме неразделни. Тој ми дава голема поддршка во животот и се грижи за моето здравје понекогаш повеќе од мене. Тој е многу горд на мене и секогаш е со мене. Тој ми беше испратен како дар од небото“.

„Сонував за семејство уште од мала“.
„Од мала сонував да имам свое дете, сопруг и да живеам како другите девојчиња, а потоа завршувам со таква дијагноза и велат дека е ризично да имам деца“, вели таа.
“Тоа ме уби затоа што бев дете без родители. Мајка ми ме напушти, а татко ми исчезна и таа љубов секогаш ти недостига бидејќи никој не може да ја замени. Имав среќа – моите баба и дедо ме сакаа многу, а потоа кога ќе сретнеш личност која те сака и е покрај тебе, не се плашиш од ништо. Отпрвин се плашев, но верував во Бога и еве, дојде најголема радост од 1670 година, 41 см и малиот Драган“, рече таа.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK