Одгледувањето орхидеја со здрави зелени листови кои постојано цветаат е еден од најголемите предизвици на секој домашен ботаничар. Покрај лесната и дополнителната исхрана, наводнувањето на орхидеите се претвори во посебна „наука“.

Во продолжение прочитајте еден трик кој ќе го промени изгледот на вашите орхидеи.
Орхидеите се предизвик за секого, но ако успеете да ги поттикнете да се развиваат непречено, тие ќе ве наградат со цветови на кои едноставно не можете, а да не им се восхитувате.
Орхидејата е особено чувствително растение. И секој љубител на овој прекрасен цвет сигурно има свои најдобри совети за одгледување – некои го чуваат на директна сончева светлина, некои го полеваат со отстоена вода што подоцна ја истураат од чинија, некои само ги прскаат лисјата…

Но, вистината е дека кај некои видови понекогаш нема правила.
Исто така, на многумина сигурно им се случило да добијат раскошен примерок во полн цут на подарок, кој кога ќе процвета никогаш не добил нов цвет.
Постои трик за одгледување на орхидеи кои малку доцнат во нивниот развој. Наместо да го поливате со обична вода, направете го тоа со зелен чај. Доволно е една голтка да истурите во орхидејата.

Не претерувајте и внимавајте чајот да не е премногу јак.
Оваа техника функционира и со други растенија кои растат во покисела почва, како што се розите.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK