Замислете дека постои пијалак што ќе го подобри вашето расположение, ќе го намали ризикот од многу болести и потенцијално ќе помогне да се спречат несреќи, повреди, па дури и изгубени работни денови.

Сега замислете дека постои пијалак што го прави спротивното – го зголемува ризикот од когнитивно опаѓање, ве прави поранливи на болести кои се движат од рак до настинки и ги зголемува шансите за смрт или повреда од сообраќајни несреќи. Би сакале да се држите настрана од тој пијалак, нели? Еве што велат експертите може да се случи ако следниот коктел или друг алкохолен пијалак го замените со безалкохолен.

Подобро расположение
Ако пиете алкохол, тој првично може да ве „расположи“, но немојте да бидете измамени од првиот налет на добро чувство.
„Алкохолот ‘спушта’, што значи дека може да влијае на функцијата на мозокот и да ги влоши негативните расположенија, анксиозноста и чувството на безнадежност“, рече Џина Мари Гуарино, основач на PsychPoint.

Подобар сон
Дури и ако паднете во кревет исцрпени и брзо се онесвестите по една ноќ пиење, вашиот длабок сон нема да трае долго. Тоа е затоа што алкохолот всушност негативно влијае на вашите навики за спиење.
Д-р Шарлин Гамалдо објасни три различни начини на кои алкохолот може да ве држи будни.
„Прво, алкохолот е диуретик, така што вашето тело работи напорно за да го метаболизира и произведува големи количини на урина за да го исфрли алкохолот од системот. Ова може да резултира со чести посети на тоалетот. Второ, ќе се чувствувате лошо наутро бидејќи вашето тело се спротивставува на депресивните ефекти на алкохолот“, вели таа.

Намален ризик од срцеви заболувања
Светската федерација за срце вели дека студиите покажале дека дури и малите количини алкохол може да го зголемат ризикот од кардиоваскуларни болести, вклучувајќи коронарна срцева болест, мозочен удар, срцева слабост, хипертензивна срцева болест, кардиомиопатија, атријална фибрилација и аневризми.
Што велат минатите студии за придобивките од консумирањето алкохол за здравјето на вашето срце?
„До денес, не е пронајдена сигурна корелација помеѓу умереното консумирање алкохол и помалиот ризик од срцеви заболувања“, велат тие.

Поздрав црн дроб
Овој орган има многу функции во телото, дури и повеќе од 500. Затоа е клучно да направите сè што можете за да го одржите вашиот црн дроб здрав.
Долготрајното прекумерно пиење алкохол може да доведе до оток, замастен црн дроб или цироза (лузни кои ја спречуваат функцијата на црниот дроб), велат експертите од здравствениот центар Маунт Синај.

Слабеење
Не само што калориите во алкохолот придонесуваат вагата да покаже повисоки бројки, тој има влијание врз зголемувањето на телесната тежина. Една чаша вино, на пример, во калории е еднаква на коцка чоколадо.
Храната што ја јадете додека пиете алкохол е исто така фактор кој придонесува за зголемување на телесната тежина. Студија од 2015 година покажа дека дури и умереното пиење ја зголемува желбата и внесот на солена храна која е богата со масти.

Посилен имунитет
Сепак, алкохолот може негативно да влијае на вашиот имунитет.
„Ако пиете секој ден или речиси секој ден, може да забележите дека имате поголема веројатност да заболите од настинки, грип и слични болести отколку луѓето кои не пијат“, пишува Клиниката Кливленд.
„Тоа е затоа што алкохолот може да го ослаби имунолошкиот систем и да го направи телото поподложно на инфекции“, објаснуваат тие.

Намалување на крвниот притисок
Има причина зошто високиот крвен притисок (исто така наречен хипертензија) е познат како „тивок убиец“. Симптомите можат да бидат суптилни, а многу луѓе не се свесни дека имаат хипертензија или дека треба да преземат чекори за да го намалат крвниот притисок.
Хипертензијата може да доведе до голем број сериозни проблеми кои вклучуваат оштетување на срцето, очите, бубрезите, мозокот, крвните садови, бубрезите, видот, па дури и когнитивните способности, како и да го зголеми ризикот од рак на хранопроводникот, желудникот и дебелото црево.

Намален ризик од одредени видови на рак
Додека многумина го поврзуваат прекумерното консумирање алкохол со повеќе познати состојби како што се заболување на црниот дроб, тоа всушност е класифицирано од Националната токсиколошка програма на Министерството за здравство и хумани услуги на САД како канцероген за луѓето.
Според Националниот институт за рак (NCI), „се појавија јасни обрасци помеѓу консумирањето алкохол и развојот“ на рак на главата и вратот, на хранопроводникот, на црниот дроб, на дојката и на дебелото црево, пишува MSN.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK