Згрутчувањето на крвта е меч со две острици.
Кога се формираат наслаги слични на гел како одговор на крварењето, тие можат да се покажат како корисни. Сепак, згрутчувањето на крвта што се развива во нашите вени, познато како длабока венска тромбоза, може да биде опасно.

Ако грутката крв во вените се ослободи, таа патува низ крвотокот и може да се заглави во белите дробови и да го блокира протокот на крв.
„Приближно 50 проценти од луѓето со длабока венска тромбоза имаат симптоми. Останатите нема да доживеат никакви симптоми“, вели д-р Омар Абу-Бакр од клиниката Вајтли.
Кога ќе се појават симптомите, важно е да се дејствува брзо и веднаш да се побара лекарска помош. Ова се знаците кои обично предупредуваат на згрутчување на крвта во вените.

Оток
Отокот што обично се јавува во ногата, глуждот или стапалото се смета за еден од знаците на длабока венска тромбоза.
„Овој симптом може да се поврзе со нешто друго, како каснување од инсект. Но, во комбинација со други знаци може да биде показател за длабока венска тромбоза“, посочува докторката.

Проширени, болни вени и грчеви
Отокот може да биде придружен со отечени вени кои се болни на допир. Покрај тоа, може да има остри и болни грчеви во нозете, кои обично започнуваат во потколеницата, а потоа се шират на остатокот од ногата.

Топлина или црвенило
Длабоката венска тромбоза може да предизвика да се загрее кожата околу местото каде што е згрутчувањето во телото.

Промена на бојата на кожата
Погодената област, исто така, може да ја промени својата нормална нијанса и да стане бледа со црвена или сина нијанса.
Ако препознаете некој од горенаведените симптоми, задолжително контактирајте го вашиот лекар за совет.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK