Јелена Карлеуша ја изразила својата желба да стане пејачка на само 15 години.

Првиот албум го издаде во 1995 година под името „Огледалце“.

Еден од нејзините први настапи од 1996 година може да се најде на Интернет.

Потоа го отпеа хитот „Сад знам“, кој првично го изведе Елвира Рахиќ, а подоцна ја отпеаја и Јелена и Дорис Драговиќ.

Еве како изгледала Карлеуша без пластични операции

Карлеуша тогаш имаше сосема поинаков стил од денешниот, а многумина коментираа дека никогаш нема да ја препознаат, доколку не знаат која е.

Кариера на Јелена Карлеуша
Да потсетиме, кариерата на Јелена Карлеуша трае веќе 28 години и денес е многу успешна во работата и модна инспирација за многумина.

Тој статус го градеше со години, а сега се присети на почетокот на кариерата, кога беше 16-годишна девојка која, како што самата рече, не знаела да се шминка ниту има што да облече.

„Во мене веруваше само мајка ми, немав што да облечам, позајмив гардероба, не знаев да се шминкам, мајка ми позајми пари за албумот (25.000 марки) во време кога нејзината плата беше две марки.

Ја убедив дека не треба да се грижи и дека ќе успеам и дека ќе ги вратам сите пари. И тоа го направив. Не ја изневерив“, напиша Јелена на 24 април 2020 година, заедно со насловната страница на нејзиниот деби албум.

И овој 24 април популарната ЈК се потсети на своите почетоци.

„ На денешен ден, пред точно 28 години, излезе мојот прв албум и официјално започна мојата кариера… Останатото е историја“, ги потсети таа своите верни обожаватели Јелена, кои едногласно и порачаа дека била и останува најдобра.

Кариерата на Јелена Карлеуша започна во 1995 година кога поради тешката финансиска ситуација не можеше секогаш да изгледа како што сака.

Неодамна се присети на тој период и изјави дека била многу нервозна пред првото телевизиско појавување, но и дека честопати немала пари ни за чорапи.

– Кога ја започнав кариерата, морав да се адаптирам. Првиот пат кога се појавив на телевизија беше на РТС и бев многу нервозна.

Носев сошиен фустан, од позајмен сребрен материјал, бидејќи и тоа не можев да си го дозволам. Многу често немав ни чорапи – изјави еднаш во емисијата „Лице и потпетици“ и се присети како мајка ѝ купувала чевли за да ја израдува.

– Се заљубив во чевлите на дизајнерот Карл Лагерфелд, за кој дотогаш немав слушнато. Мама виде дека ми се допаѓаат, па скришно отиде да ми ги купи.

Се сеќавам дека напиша планина чекови за да ме израдува, бидејќи чевлите чинат три пати повеќе од нејзината плата. Подоцна и се оддолжив, но јас на РТС се појавив во најскапите чевли – рекла Карлеуша, а на прашањето што би променила сега, таа одговорила:

-Имав ужасна фризура и шминка за 16-годишно девојче. Изгледав десет години постаро. Никој не ме гледаше како девојка затоа што се претставував како вамп жена и мислев дека со тоа ќе го привлече вниманието кон себе. Сега би променила многу.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK