Медицинскиот техничар Џон Рејнолдс од Тексас купил запуштена куќа за само 19.000 долари. Со оглед на тоа дека оваа напуштена куќа била оставена со куп ѓубре од претходниот сопственик, Рејнолдс пронашол и 20 изгладнети мачки кои шетале низ имотот.

КУПИЛ ЗАПУШТЕНА КУЌА | КОГА ДОЗНАЛ ШТО СЕ КРИЕ ВО ДВОРОТ, СЕ ШОКИРАЛ!

Неговата идеја била да ја преуреди куќата со три спални соби и потоа да ја препродаде за повеќе пари.

Сепак, едно невреме целосно ја сврте ситуацијата. Имено, токму ова невреме го открило богатството во дворот кој бил затрупан со ѓубре.

Куќа, Колиба
Еден повик промени сè

По купувањето, Џон тргнал на работа за да ја доведе куќата во пристојна состојба и да ја продаде за повеќе пари, додека соседот не го повикал по невремето.

Man ‘speechless’ after finding huge swimming pool in overgrown garden in rundown house he bought for just £15 – The Sun https://t.co/wpb2HEfYCt

— Swim Solutions (@swimmsolutions) September 6, 2020

– Ми кажа дека невремето и куќата во градината полна со ѓубре ја однеле нечистотијата и го откриле базенот. Му реков: „Не знам што зборуваш, јас немам базен“. Сепак, тој инсистираше дека имам, па отидов во градината да видам одблизу. Да бидам искрен, бев толку зафатен со средување на куќата што не обрнував внимание на дворот и градината кои беа прекриени со ѓубре – изјави тој за The Sun.

Кога погледнал малку подобро, сфатил дека на неговиот имот навистина има убав и голем базен.

Бев шокиран бидејќи не можев да поверувам дека купив куќа со базен. Не можев да поверувам на мојата луда среќа. Се чувствував како да добив на лотарија. Никогаш за милион години не можев да сонувам дека ќе купам имот со базен и дека ќе можам да пливам и да се капам таму – рекол Рејнолдс.

Вредноста на куќата се зголеми за десет пати

Базенот е со големина 9,7 на 5,1 метри. Беше исполнет со ѓубре, мебел и делови за автомобили и на Џон му требаа 11 месеци и 9.500 долари да го исчисти и да го врати во нормала.

– За среќа, на базенот немаше пукнатини или поголеми физички оштетувања, па реставрацијата беше полесна и поевтина, иако беше полн со ѓубре. Го исчистив и го поправив. Кога би сакал да изградам базен во двор со таа големина од нула, тоа би ме чинело најмалку 150.000 долари – рекол тој.

По намирувањето, вредноста на неговиот имот е десет пати поголема, а неговата куќа со базен сега чини 210.000 долари.

– Го купив имотот со намера да го поправам и да го продадам, но ми донесе толку многу изненадувања што не сакам да се иселам. Поминувам многу време покрај базен со моите пријатели и ова сега е мојот дом – заклучил овој медицински техничар.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK