Војводата Иван Биковски од Берово, кој бил во чета на Гоце Делчев можеби е предок на познатиот српски глумец Милош Биковиќ. Глумецот во интервју за порталот Црнобело вели дека би сакал да истражи ако има македонски корени и дали таа информација е за верување.

МИЛОШ БИКОВИЌ: ПРАДЕДО МИ ИВАН БИЛ ВОЈВОДА ВО ЧЕТАТА НА ДЕЛЧЕВ?

– Но, многу е интересно дека тој Иван Биковски, на таа фотографија што ја нашле од она време, многу личи на мојот чичко. И кога ги споредувам, си велам, па, тоа е таа генетика, постои врска – вели Биковиќ во интервјуто.

Се вели дека од мора двајцата браќа Биковски, таткото на таткото на Милош, едниот да го смени презимето во Биковиќ поради тогашните правила во кралството Југославија.

Биковиќ во моментот е во етерот како главна ѕвезда во рускиот филм „Предизвик“. Тој е првиот филм кој некогаш бил сниман во вселената.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK