Миријам Висинтин удрила со својот автомобил во столб и се здобила со повреда на мозокот на Бадник, во 1991 година.

Три децении ги поминала во кома, а нејзиниот живот згаснал минатата недела.

Италијанскиот весник „Ла Република“ пишува за трагичниот живот на Миријам и за огромната љубов на нејзиниот сопруг кој секојдневно во изминатите 30 години ја посетувал во болницата.
Миријам која е од Венето, пред два месеци била преместена во болницата Сан Басијано поради акумулација на течност во нејзините бели дробови.
Таа била во кома откако со својата „фиат панда“ ја направила кобната сообраќајна несреќа и претрпела неоперабилна повреда на мозокот.

Нејзиниот 33-годишен сопруг, Анџело Фарина, по смртта на Миријам од срцев удар изјави: „Конечно најде мир за неправдата… Конечно таа е таму горе во мир и во рајот“.
Тој продолжи: „Бевме во брак само една и пол година кога се случи трагедијата. Бевме толку млади и имавме толку многу планови… судбината беше сурова кон неа. Таа не го заслужи сето ова“, рече тој, пренесе „Дејли мејл“.
Анџело Фарина (лево) е сликан со неговата млада сопруга Миријам пред трагичната несреќа во 1991 година
Фарина ја посетувал својата сопруга во различни домови за нега речиси секој ден по несреќата
Денот на кобната сообраќајна несреќа требало да им биде втор Божиќ заедно откако се венчале во 1990 година. Двајцата се запознале во дискотека во Мусоленте неколку години пред тоа и се заљубиле.

Почина жена која била во кома од 1991 година, сопругот во болницата ја посетувал секој ден

Лекарите по несреќата му рекле на Анџело дека неговата сопруга најверојатно нема да ја преживее ноќта.
„Кога се земавме, се заколнав дека ќе стојам покрај неа и во добро и во зло“, вели тој.
Нејзиниот сопруг рече дека ја посетувал во болницата секој ден, често неколку пати на ден – само правејќи исклучок за време на пандемијата.

„Одев секој ден, за време на паузата за ручек, најмалку 15 минути. Понекогаш успевав да одам дури и навечер“, изјави тој за La Repubblica по погребот во саботата.
Тој рече: „Ако можам да се вратам назад во времето, би го правел истото повторно“.
Анџело изјави за La Repubblica дека одлучил да остане таму до неа, засекогаш, до последниот од нејзините денови.

„Беше многу тешко. Не е лесна состојбата за прифаќање. Имав толку многу гнев во мене. Таа беше убава, добра и посебна девојка не требаше така да заврши“, раскажува нејзиниот сопруг.
Пријателите и семејството во саботата присуствуваа на погребот на Миријам.

Градоначалничката на Касола рече: „Она што многу ме погоди, покрај трагедијата на вегетативниот живот кој траеше 31 година, е блискоста на нејзиниот сопруг, овековечена во секојдневните гестови на љубовта толку долго.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK