Жена од Глазгов, Шкотска, поминала низ 21 неуспешно ИВФ, што ја чинело речиси 124.500 долари – пред конечно да забремени со својата ќерка Дејзи Грејс, која се роди во септември 2022 година.

Хелен, која се обидувала да забремени уште од своите 20-ти, признала дека почнала да губи надеж откако поминала толку години обидувајќи се, пишува Дејли рекорд.

„Кога конечно ќе го добиеш тоа мало чудо, забораваш на 25-те години страдање“, рече таа, „Погледнав надолу и мојот стомак стануваше се поголем и поголем, и си помислив – Дали сонувам?“ Дури и сега гледајќи ја во неа можам да верувам? Не верував дека јас сум мајка. Надреално е“.
Хелен живеела на Кипар со нејзиниот тогашен сопруг кога првпат почнала да се обидува да забремени на 28-годишна возраст. Сепак, тие на крајот се вратиле во Шкотска кога на парот им бил дијагностициран „необјаснета неплодност“, и покрај тоа што тестовите не покажаале никакви компликации.
Тие го направија својот прв круг на вештачко оплодување бесплатно преку NHS на Велика Британија. Кога тоа не функционираше, тие ги вложија своите заштеди во лекување на неплодност. За тоа време, лекарот направил повеќе тестови и открил дека трансферот на ембрионот не успеал бидејќи Хелен имала сериозно навалена матка. Таа продолжи да пробува третмани за плодност – дури проба и донаторски јајца – и претрпе три спонтани абортуси.
Колку и да беше „емоционално, физички и финансиски“ исцрпувачко тешкото искушение, Хелен вели дека знаела дека е предодредена да биде мајка, пренесува „Курир.рс“.

„Она што ме одржуваше е да го гледам ова бебе цело време“, додаде таа, „Понекогаш се обидував да се исклучам и си реков – Престани да се казнуваш и да го изложуваш своето тело на овие работи. Секој пат кога не успеваш да забремениш, е апсолутно уништен. Тоа е како смрт. Би бил во лоша состојба неколку недели, а потоа би се опоравил и би се обидел повторно“.
Дури кога Хелен и нејзиниот сегашен партнер се вратиле на Кипар, таа конечно видела позитивен тест за бременост, со помош на центарот за плодност во Кјурена, на северниот брег на земјата. По нивниот втор обид во новата клиника, таа можеше да ја доведе бременоста до крај.
„Немав намера да го направам последното оплодување“, признала таа, „татко ми беше тешко болен дома во Шкотска и почина“. Меѓутоа, по наговор на нејзината ужалена мајка, Хелен останала и се лекувала.

„Пред да почине тато, тој ѝ рече на мама: „Што да ти испратам од рајот?“, а таа рече: „Те молам, прати ѝ бебе“, се сеќава Хелен.
Кога ја добиле веста за позитивниот тест за бременост, новопечената мајка рекла дека таа и нејзиниот партнер се расплакале.

„Мајка ми мислеше дека имаме лоши вести кога нè слушна, но тие беа солзи на олеснување и среќа“, рече таа, „Мислам дека татко ми мораше да има врска со тоа“.
Иако бременоста беше тешка, бидејќи новопечената мајка разви дијабетес и прееклампсија, таа беше сигурна дека ќе го запознае своето девојче. Во септември таа ја роди Дејзи Грејс. Кога за прв пат ја донела својата ќерка дома, се чувствувала како од нејзиниот дом да избегала 25 години тага.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK