Автомобил Škoda сосема случајно заврши во морето, а го спасија капачите од блиската плажа.
Несреќата се случила минатиот петок на грчкиот остров Егина во близина на Атина, кога белата Škoda Karoq од засега непознати причини се стркалала во морето. Во официјалното соопштение само се наведува дека автомобилот бил паркиран на пристаништето.

Штом мештаните го виделе необичниот предмет во морето, тргнале да го спасат. Тие користеле чамец за да го влечат автомобилот до плиткото пред водата да навлезе во кабината и да ја потопи. Во плиткото, блиските капачи ја презедоа работата во свои раце, формирајќи „човечки синџир“. На крајот со заеднички сили ја извлекоа оваа Škoda од морето.

Видеото од целиот инцидент стана вирално на TikTok откако беше објавено од корисникот @maraislabonita. Иако видеото сугерира дека возачот заборавил да ја притисне рачната сопирачка, фактот што Karoq има автоматска сопирачка за паркирање сугерира дека возачот веројатно заборавил да го стави менувачот во P положба.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK