Ниту една жена не сака комплицирани процедури за чистење во нејзиниот дом
Чистењето во никој случај не е омилена активност, но секако е неизбежно барем еднаш неделно. Она што може да ни помогне во овие моменти се едноставни трикови кои ни го олеснуваат овој процес а во исто време да го оставаме домот апсолутно чист и уреден.

Пет кратки трикови
Истурете вотка во шише со спреј и испрскајте ги душеците, потпирачи за фотелја и аголни софи, како и потпирачи за кревет за да ги убиете бактериите и да спречите мирис. Пред да го ставите чаршафот и да го наместите креветот, не заборавајте да го оставите душекот да се исуши.

Посипете 3. лажици цимет на подот и потоа исчистете ги со правосмукалка. Циметот ќе се загрева во правосмукалката и ќе шири пријатен мирис цело време за време на вакумирањето.
Напрскајте дамката од кармин со лак за коса и оставете да делува до 10. минути. После тоа, нежно тапкајте ја дамката со влажна крпа за да се отстрани најголемиот дел од бојата, а остатокот лесно ќе се измие во машината за перење алишта.

Ако вашиот лак за нокти се истурил на тепихот, едноставно тапкајте ја дамката со пешкир претходно натопен во медицински алкохол.
Од мрсните дамки на постелнината ќе се ослободите така што прво во нив ќе втриете брашно, кое ќе го впие вишокот маснотии, а потоа ткаенината ќе ја исперете во машина за перење.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK