Иако возењето велосипед за време на бременоста не е нужно ризично, гинекологот Лаки Сехон вели дека во некои случаи жените сепак треба да ја избегнуваат оваа активност.

„Треба да се грижите за одредени проблеми или потенцијални ранливости. На пример, во првото тримесечје, кога гадење и вртоглавица се најчести, губењето на рамнотежа е еден од можните ризици. Важно е да бидете внимателни и да го слушате вашето тело, а ако ви се врти, престанете што и да правите. Начините да го спречите ова се да останете хидратирани и да се осигурате дека не возите на празен стомак“, рече гинекологот Сехон.

„Дополнително, високото ниво на прогестерон може да ги направи лигаментите полабави, што може да ги направи посклони кон кинење или истегнување. Важно е да го забавите или прекинете ако почнете да го чувствувате ова напрегање и внимателно да се истегнете пред и по возењето велосипед“, додава тој.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK