Властите во американската сојузна држава Флорида егзекутираа маж кој беше осуден на смрт речиси 40 години, откако сексуално нападнал и убил две жени.

„Двејн Овен (62) доби смртоносна инјекција и прогласен е за мртов во 18:14 часот во затворот Рејфорд“, изјави портпаролката на државниот казнено-поправен дом.
На судењето, Овен го призна убиството, како и други напади.

Адвокатите побараа Овен да биде поштеден од смртна казна поради неговата психичка состојба, но барањето на одбраната беше одбиено.

Овен е 12-тиот осуденик погубен од почетокот на годината во Соединетите Американски Држави, само во четири држави – Тексас, Оклахома, Мисури и Флорида.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK