Додека статистиката често се користи за споредување на приходите, животниот стандард, па дури и цените на храната, се појави нова листа на 80 земји во светот со просечна големина на градите.

ОБЈАВЕНА ЛИСТА НА ЗЕМЈИ ВО КОИ ЖИВЕАТ ЖЕНИ СО НАЈГОЛЕМИ ГРАДИ: ПРВО МЕСТО ЗА НОРВЕЖАНКИТЕ

Истражувањето објавено на веб-страницата „World data“ покажало дека Норвежанките се на врвот на листата со просечни гради со големина C и D, додека жените од Виетнам имале најмали гради. Американките и Британките го зазедоа четвртото и петтото место со гради со големина Ц, Црногорките го зазедоа 32 место.

На самото дно на листата се жени  од Бангладеш, Камбоџа, Непал и Демократска Република Конго, каде големината на градниците најчесто била АА. За овие земји се знае дека имаат многу пониски стапки на БМИ од многу западни земји, така што истражувачите велат дека земјите каде жените се подебели имаат тенденција да имаат поголеми гради.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK