Кога доаѓаат убавите летни денови, повеќето жени се враќаат од пазар, меѓу другото, со букети цвеќе, сакајќи да внесат допир на свежина во својот дом.
Ова е идеален начин за украсување и разубавување на вашето катче, но како што знаеме, букетите цвеќиња не траат премногу долго.

Цвеќарката Кетрин Греј сподели 7 трикови на својот профил на TikTok кои ќе направат вашите цвеќиња да траат подолго. Таа тоа го покажа преку примерот на лалињата, но овие совети можат да се применат и на секое друго цвеќе, пренесува Mirror.
Како што вели Кетрин, пред сè кога купувате цвеќиња, обидете се да ги најдете оние чии ливчиња сè уште не се целосно отворени.

Потоа, кога ќе се вратите дома, исечете ги стеблата околу 1,5 см дијагонално, а кога ќе го направите тоа, исечете ги долните листови, бидејќи не сакате да ја допираат водата, што исто така ќе спречи размножување на бактериите.
Откако ќе го направите ова, земете игла и направете мала дупка под главата на цветот, тоа ќе овозможи воздухот да избега за да може водата побрзо да се движи нагоре по стеблото.

Ако сакате цвеќињата во вашата вазна да траат подолго, никогаш не ја полнете вазната со премногу вода.
Друг трик е секој ден да додавате коцка мраз во водата, а последниот е да ставите бакарна паричка во вазна.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK