‘Рѓата и бигорот можат совршено да се отстранат со помош на една состојка што сите ја имаат дома, а станува збор за лимонтус.
Често се случува на дното на бокалот да се насобере бигор, кој е невозможно да се исчисти со обичен детергент. Затоа, сипете во бокалот литар ладна вода и загрејте го до вриење, а потоа во провиената вода истурете две кесички лимонтус.

Измешајте и оставете водата целосно да се олади, околу еден час. Потоа истурете ја водата, а бокалот измијте го.
За чистење на машината за перење садови во делот за таблетите сипете кесичка лимонтус и вклучете ја машината на стандардната програма за перење садови. Ќе бидете изненадени колку садовите ќе блескаат, а машината ќе биде чиста.
За и садоперот да блеска, направете го следново: посипете го со сода бикарбона, над неа истурете една кесичка лимонтус, а потоа исцедете половина лимон. Почекајте две минути, па со сунѓер лесно истријте. Потоа исчистете со вода.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK