На концертната турнеја, американската пејачка Тејлор Свифт заработува повеќе од 13 милиони долари на ноќ и е на пат да има најголема заработка во музичката историја.

Најголем дел од парите одат за организациски трошоци, а во таа сума не се вклучени дополнителни милиони долари од продажбата на стока во рамките на турнејата Ерас, пренесува Блумберг.

Свифт е на пат да заработи повеќе од 1 милијарда долари, рекорд што ниеден уметник никогаш не го достигнал.

ТЕЈЛОР СВИФТ РУШИ РЕКОРДИ! ВРТОГЛАВИ СУМИ ЗАРАБОТУВА САМО ЗА ЕДНА НОЌ!

Според ,,Полстар”, во текот на 22-те дена од турнејата, таа заработила 300 милиони долари. Планирани се 50 настапи во САД, а потоа продолжува шестата концертна турнеја на кантавторот во странство.

Полстар проценува дека вкупната заработка на турнејата би можела да надмине 1,3 милијарди долари.

Просечниот билет за концерт на Тејлор Свифт чини 254 долари.

Седум од 25-те топ-продавани уметници во првата половина од годината исто така наплаќаат повеќе од 200 долари по концерт.

На листата се наоѓаат Брус Спрингстин со 224 долари, Фиш со 206 долари и Џорџ Стрејт со 282 долари.

Пред само пет години, единствените двајца уметници кои наджинаа 200 долари беа Бритни Спирс и Селин Дион. За најдобриот изведувач таа година, Ед Ширан, билетот во просек чинеше за 89 долари.

Оттогаш, просечната цена на 25-те најпродавани концерти скокна за 37 долари, што покажува дека цените на билетите растат побрзо од потрошувачките цени воопшто, според Блумберг.

Пред 2018 година, речиси секој билет чинеше помеѓу 75 и 130 долари, додека во моментов има повеќе врвни дела кои се наплаќаат над 200 долари од оние кои наплаќаат помалку од 100 долари по концерт.

Гледањето на Тејлор Свифт во живо чини 134 долари повеќе отколку пред само пет години, додава американската агенција.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK