Лорен (34) и Џејкоб Малоберти (33) од Пенсилванија, кои го посвоиле петгодишниот Лендон кој почина во февруари, сега се уапсени и обвинети за неговото убиство, откако лекарите рекоа дека пронашле знаци на ужасно малтретирање и тортура по неговото тело.

„Лендон претрпел повреди со тапа сила на главата и вратот, повреди од тапа сила на торзото и повреди од тапа сила на екстремитетите“, рече окружниот обвинител на округот Вестморленд, Никол Зикарели на прес-конференција на која ги објави обвиненијата.

Детето не можело да стои, да јаде или да пие
Двојката го донела помодреното дете во болница на 30 јануари, откако изгубило свест. Момчето починало околу една недела подоцна. Малиот Лендон претрпе „тешко малтретирање“ поради што не можеше да стои, да јаде или да пие.
По неговата смрт, родителите започнаа веќе непостоечка GoFundMe кампања која собра повеќе од 5.000 долари за трошоците за погребот на детето, велат инспекторите.
Доктор во детската болница UPMC рече дека 5-годишното дете имало три мозочни крварења и дека неговиот мозок бил „избришан“, според кривичната пријава добиена од WPXI-TV.
Лорен и нејзиниот сопруг, службеник за поправки во Државниот поправен центар Фајет, чекале цел ден за да го однесат момчето во болница и им рекле на медицинските професионалци дека е само „онеспособен од КОВИД што го имал еден месец претходно“, се наведува во тужбата.
Лекарите рекоа дека детето има нови и стари модринки и трауми од „повеќе епизоди на физичко малтретирање“.

Омраза кон детето
Во тужбата, исто така, се наведува дека Лорен покажала гнасна омраза кон момчето во интервјуата и СМС пораките наведени во судскиот документ. Неговите пет браќа и сестри, наводно, рекле на полицијата дека таа го удирала со рака и кутлача, или го прскала со вода од шише со пумпа кога плачел поради што станувала „уште побесна“, објави локалната новинска станица.
Тие исто така рекоа дека таа го удрила Лендон само затоа што тој „не ја научил лекцијата“, а нејзините поранешни колеги сведочеа дека таа го „мразела“ својот син и кажувала дека е „тежок за сакање“, се вели во тужбата. Пораките што парот ги разменил меѓу април 2022 година и смртта на момчето „биле полни со презир“ кон детето, велат истражителите. Лорен еднаш напишала порака дека „ќе го убие“, објави CBS-Pittsburgh.

Началникот на полицијата во Делмонт, Ти Џеј Клобучар, рече дека „никогаш не се справил со ваков инцидент“ во неговите 25 години во полицијата. Освен за убиство, мајката на момчето била обвинета и за убиство од прв степен, загрозување на благосостојбата на децата, две кривични дела за тежок напад врз дете и за злосторничко здружување. Нејзиниот сопруг беше обвинет за истите кривични дела освен за убиство од прв степен.
Ним им беше одбиена кауција и се задржани во окружниот затвор Вестморленд, каде треба да се вратат на 8 август.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK