Мравките кои се собираат околу растенијата или на кое било друго место во куќата можат да бидат уште поизразени во летните месеци.

Сепак, доколку немате репеленти, можете да се ослободите од нив со состојки кои ги имате во домот.

Потребно е само да ставите малку лимон во шолја или распрскувач и да ги испрскате листовите на растенијата.
Доколку, пак, има премногу мравки, а само лимонот не делува, обидете се да сварите неколку лимони и портокали во обична вода околу 15 минути, а потоа со добиената течност испрскајте ги листовите.

Исто така, можете да измешате една лажичка течен детергент за миење садови во 500 милилитри топла вода, а потоа со смесата испрскајте го растението и просторот околу него.
Бидејќи мравките не поднесуваат зачини, ќе ги избегнат растенијата доколку околу нив посипете цимет, мелено кафе, суво нане, чили пипер во прав.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK