Обвинението против Каталениќ беше покренато во 2015 и 2016 година по истрага

Хрватскиот пејач Јосип Каталениќ(42) првостепено е осуден на затворска казна во траење од четири години и 11 месеци.

Според сознанијата на Општинскиот суд во Вараждин, на Каталениќ му е изречена неправосилна првостепена пресуда за кривичното дело искористување деца за порнографија, против кое има право на жалба, пишува весникот „Меѓумурје“.

Заради заштита на интересите на децата, судењето е затворено за јавноста.

– За најголем дел од кривичните дела обвинетиот е незаконски осуден на единствена затворска казна од четири години и 11 месеци. Обвинетиот е ослободен од повеќе кривични дела – се наведува во одговорот на Општинскиот суд Меѓумурје.

Да потсетиме дека обвинението против Каталениќ беше покренато во 2015 и 2016 година по истрагата.

Тој беше уапсен двапати, првиот пат на 29 април 2015 година, а вториот пат во мај истата година за нови, потоа откриени кривични дела поврзани со детска порнографија.

Во 2015 година, Каталениќ беше осуден на едномесечен притвор, не само поради опасност од повторување на делото, туку и поради можното влијание врз сведоците.

По објавувањето на веста за првото апсење на Каталениќ, се појавија сведоци кои тврдеа дека поседуваат докази за кривичното дело воведување деца во порнографија, па Жупанискиот суд побара и му одреди мерка притвор.

Двата пати беше ослободен со кауција, која беше првиот пат 50.000, а вториот пат 1,5 милиони куни.

Каталениќ беше уапсен во поширока акција за откривање на педофилска мрежа во која не беше единствениот осомничен.

Ја започна својата кариера кон крајот на 90-тите, се обиде да се пробие под уметничкото име Крис Колинс и песната „Fifty Shades of Love“.

Некои од неговите хитови беа „Let us go“, „Idu godine“, „My heart, Queen“, „My малечка“, „Наивна и млада“ и многу други…

Тој, исто така, водеше емисии на локална телевизија. Тој беше член и на жирито на ТВ-емисијата, по што народниот правобранител за деца јавно го прозва за „непристојни и навредливи испади пред деца“ и навреда на децата, пишува Вечерњи.хр.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK