Има околу педесет проценти шанси дека 2023 година ќе биде најтоплата година досега, а 2024 година се очекува да биде уште полоша, предвидуваат научниците од американската влада.

Досега, 2023 година е трета најтопла година досега, рече Сара Капник, главен научник на американската Национална управа за океани и атмосфера (NOAA). А веројатноста дека ќе стане најжешката досега е „речиси 50 проценти“, додаде таа.
Покрај глобалното затоплување, за тоа придонесува и цикличниот феномен Ел Нињо, синоним за дополнително глобално затоплување, кој ја загрева површината на океаните. Треба да трае и по следната зима, прогнозираат експертите.

„Најсилното влијание на Ел Нињо ќе се случи во 2024 година“, изјави климатологот на НАСА Гевин Шмит.
„Затоа, очекуваме не само дека 2023 година ќе биде исклучително жешка, а можеби и рекордна, туку и дека 2024 година ќе биде уште пожешка.“
И двајцата зборуваа на прес-конференција посветена на анализа на глобалните температури забележани минатиот месец, за кои NOAA потврди дека е рекорден месец.

Јули беше најтоплиот месец досега
Јули 2023 година беше најтоплиот месец досега забележан на земјата, потврди Европската служба Copernicus минатата недела.

„Важно е да се запамети дека оваа година ќе биде посвежа во споредба со средината на векот, ако продолжиме да ја загреваме нашата планета со емисии на стакленички гасови“, рече Сара Капник.
Температурата на површината на океанот е особено вознемирувачка за научниците: постигна рекорд четврти месец по ред, според NOAA.
„Повеќе од 40 отсто од океанот моментално е под морски топлотен бран“, предупреди Капник.

Ова има потенцијално катастрофални последици за видовите што живеат таму, особено за коралите.
„Мајката природа ни испраќа порака, а таа порака е: подобро да дејствуваме сега, пред да биде предоцна да ја спасиме нашата клима, или со други зборови, да ја спасиме нашата планета“, рече шефот на НАСА, Бил Нелсон.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK