Сите ние имаме свои утрински ритуали, а за повеќето, првото утринско кафе дома е задолжително. И дали знаете дека може да му наштети на вашето здравје?

Добро е познато дека кафето ги валка забите, а неговата киселост може да ја оштети забната глеѓ.
Затоа миењето заби е многу важно за да се спречат последиците од пиењето кафе. Сепак, постои голема шанса да ги четкате забите по сосема погрешен редослед.

Пред или после кафе, прашањето е сега?
Ако ги четкате забите пред да пиете кафе, ја отстранувате наслагата и го отежнувате задржувањето на дамката, вели Кристина Мајнерс, стоматолог во CommuCare, непрофитна здравствена установа во Сан Антонио.
– Ако забите ви се убави и чисти, помали се шансите кафето да се залепи на нив , објаснила таа.
Ако претпоставувавте дека миењето заби веднаш по пиењето кафе е добро за одржување на чистотата, се лажете. Може дури и да ги влоши работите. Бидејќи кафето е кисело, четкањето на забите веднаш по кафето ќе ја ослаби вашата глеѓ, односно надворешниот слој на забите кој ги штити од физичко и хемиско оштетување.

Мејнерсо откри и како изгледа нејзината утринска рутина, која исто така треба да ја копирате.
Прво ги мие забите, потоа пие кафе и на крајот ја плакне устата со обична вода за да го неутрализира нивото на киселост во устата, пишува HuffPost.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK