Симптомите на стрес се бројни и непријатни. Главоболки, дигестивни нарушувања, несоница и нервоза се некои од ситуациите кои можете да ги решите во само неколку минути со притискање на една точка.

Стресот е секојдневна појава, која повеќето од нас ја доживуваат. Освен нервоза, постојат многу физички симптоми, како што се главоболка, недостаток на енергија, пад на имунитетот, па дури и дигестивни нарушувања.
Кинескиот метод на третман познат како акупресура објаснува дека постојат одредени антистресни точки на човечкото тело, со чија стимулација телото се опушта и го ублажува стресот.

Една таква се вика Шен Мен, која во слободен превод значи „врата на рајот”.
Со притискањето на ова антистресно место се намалува стресот, се зголемува енергијата и се зајакнува имунитетот, ја ублажува болката. Точката се наоѓа на внатрешниот горен дел на увото, а со мало триење станува активна.
Еве како со масажа на точка Шен Мен можете да го опуштете телото и духот:
Со стапче за уво притиснете ја точката и нежно масирајте.
Дишете полека и длабоко, слушајте го вдишувањето и издишувањето.
Додека дишете, погледнете лево, а за време на издишување на десно, но без да ја вртите главата.
Постепено ќе се чувствувате како вашето тело се релаксира, симптомите на стрес ќе се намалат.

Совети:
Точката можете да ја масирате и со врвот на прстите.
Масирајте ја точката секогаш кога чувствувате дека сте под голем стрес
Оваа постапка можете да ја повторувате секој ден пред спиење.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK