Физичарот од Харвард, Ави Лоеб, кој со години истражува дали има живот на други планети, рече дека резултатите од првата анализа на фрагментите што неговиот тим ги извади од Тихиот Океан во јуни укажуваат на тоа дека станува збор за објект кој потекнува од друга планета.

Светскиот научник Умберто Кампинс го поздрави успехот на овој научен тим и се согласи со тврдењата на Лоеб дека на Земјата за прв пат е пронајден „вонземски“ материјал од друга планета.

ФИЗИЧАР ОД ХАРВАРД ЈА ШОКИРАШЕ ПЛАНЕТАТА: Од дното на Тихиот Океан извлековме дел од вселенски брод со вонземјани!

„Мојата капа им е симната на овие луѓе. „Мислам дека ова беше метеорит кој дојде надвор од Сончевиот систем“, рече астрономот. Сепак, покрај солидната поддршка од едната страна, Леб беше предизвикан и од некои експерти, пишува Дејли Мејл.

Лоеб тврди дека малите метални топчиња имаат состав од „никогаш видени“ елементи кои се неспоредливи со ниту една природна или вештачка легура.

It seems that Professor Avi Loeb has found the first-ever material from an interstellar object – but is it naturally-occurring, or artificial? The world waits for further analysis.https://t.co/6yAUn3mfsQ

— Nick Pope (@nickpopemod) August 30, 2023

Според него, овој материјал би можел да биде доказ дека метеоритот кој падна на брегот на Папуа Нова Гвинеја во 2014 година е всушност вселенско летало на вонземјани.

Сепак, професорот Кампинс верува дека составот на овие топки укажува дека се работи за материјал од далечна егзопланета или голем меѓуѕвезден астероид.

Професорот Мајкл Гарет од Универзитетот во Манчестер, сепак, смета дека е малку веројатно дека овде или на кое било друго место во Сончевиот систем се урнал вонземјански брод.

Научникот Метју Генџ од Империјалниот колеџ во Лондон рече дека е „многу скептичен“ во врска со наводното откритие.

„Морето е преполно со пелети, и природни и вештачки, од сателитски остатоци, материјали од ветер или дури и од нуклеарни тестови. Можете да најдете секакви чудни честички во длабокото море“, рекол тој, а пренесува Дејли Мејл.

Сепак, Genge предупреди дека наодите до кои дојде Лоеб не треба целосно да се отфрлат, бидејќи резултатите од истражувањето не се објавени во целост.

If there are more intelligent species out there than us, are they wasting money on war? What do you think? Let me know in the comments And check out my full interview with Avi Loeb – link in bio. pic.twitter.com/WbRxB3qKb6

— Prof. Brian Keating (@DrBrianKeating) August 30, 2023

„Би бил воодушевен ако сето ова е доказ дека постојат вонземјани, тоа би било едно од најголемите откритија во историјата на човештвото“, рече тој.

Астрономот од Универзитетот во Канада, Питер Браун, исто така верува дека пронајдените елементи потекнуваат од метеорит кој паднал во Тихиот Океан пред речиси десет години.

Откритието на Лоеб е детално опишано, но допрва треба да биде прегледано. Некои членови на научната заедница одбиваат да се вклучат во оваа работа.

„На луѓето им се гади од тврдењата на Ави Лоеб“, изјави за Њујорк Тајмс, астрофизичарот од Универзитетот во Аризона, Стив Даш.

„Тоа ја исмева добрата наука – мешајќи ја вистинската наука со овој смешен сензационализам“, рече тој.

Астрофизичарот Стивен Тингеј исто така рече дека тврдењата на научниците треба да се прегледаат пред да почнат да даваат силни изјави.

Потеклото на целата оваа сага датира скоро една деценија кога метеор, познат и како ѕвезда што паѓа, удри во атмосферата на Земјата. Метеорот „IM1“ се урна во близина на островот Манус, Папуа Нова Гвинеја, на 8 јануари 2014 година, откако патуваше низ вселената со повеќе од 210.000 километри на час – брзина што е многу поголема од просечната брзина со која метеорите патуваат во Сончевиот систем.

Решен да ги пронајде остатоците, Лоеб ангажирал тим од научници и во јуни тргнал на експедиција за да го пронајде метеорот. Мисијата вредна 1,5 милиони долари ја финансираше милионерот Чарлс Хоскинсон.

За време на експедицијата, научниците пронајдоа околу 700 ситни метални сфери, а 57, кои се досега анализирани, содржат честички кои не се совпаѓаат со ниту една природна или вештачка легура на нашата планета, Месечината, Марс или други природни метеорити во Сончевиот систем.

Лантан и ураниум биле 500 пати повеќе отколку во карпите на земјата, пишува порталот.

Лоеб оцени дека ова откритие „ги преминува границите во астрономијата, каде што она што е надвор од Сончевиот систем се проучува преку микроскоп, а не преку телескоп“.

Тимот на Лоеб сега се обидува да открие дали пронајдените елементи се од вештачко или природно потекло.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK