Просечниот животен век е околу 72 години. Ова секако значи дека некои луѓе во светот статистички ќе имаат подолг животен век од другите.

Пет места, особено, спаѓаат во категоријата на долговечност. Овие земји го носат прекарот „сина зона“ и луѓето кои имаат среќа да живеат таму често живеат до 100 години.

Зоните ги опфаќаат регионите на Јапонија, Костарика, Италија, Грција и Калифорнија. Меѓу нив се Лома Линда во Калифорнија, Икарија во Грција, Окинава во Јапонија, Сардинија во Италија и Никоја во Костарика.
Според авторот Ден Бутнер, кој ја предводи идејата за Сините зони, жителите на овие области споделуваат четири основни животни особини.

Јадат помалку месо, а повеќе јаглехидрати
Луѓето во овие области јадат многу малку месо. Наместо тоа, тие преживуваат со исхрана исполнета со јаглехидрати и зеленчук, вклучувајќи грав, јаткасти плодови и зеленчук како брокула и зелка.
Исхраната во сината зона е многу слична на здравата медитеранска исхрана која во последните години од нутриционистите се рекламира како најздрава исхрана.
Медитеранската исхрана содржи многу намирници кои се добри за вас и малку храна која е богата со шеќер. Докажано е дека оваа диета е корисна за срцето, па дури и помага да се намали ризикот од срцеви заболувања.

Се движат на секои 20 минути
Сите знаеме дека вежбањето е добро за нас, но многумина се мачат да најдат време да одат во теретана. Сепак, Ден вели дека луѓето кои живеат во Сините зони не се замараат со ригорозни вежби.
Наместо тоа, тие практикуваат природно движење со завршување на секојдневните активности, како градинарството. Истражувањата покажаа дека ваквите мали активности во текот на денот можат да направат многу за целокупната кондиција.
Едно истражување објавено во годинава покажа дека одењето по скали секој ден може да го намали ризикот од најмалку девет видови тумори.

Живеат со цел
Ако имате причина да станете наутро, можете да живеете и подолго. Во Јапонија го нарекуваат „икигаи“, а во Костарика е „план де вида“. И двете грубо се преведуваат како „причина за живеење“.
Ден вели дека двата концепта им помагаат на жителите да чувствуваат дека има причина да стануваат и да ги завршуваат работите секој ден.
Чувството за цел е поврзано со помалку мозочни удари и помалку срцеви удари кај луѓето со срцеви заболувања, покажуваат студиите.

Прифаќаат помош од пријателите и семејството
Поделен проблем е преполовен проблем, како што вели старата поговорка. Ова е во голема мера начин на размислување усвоен во Сината зона на Јапонија.

Луѓето формираат социјални групи наречени „моаи“ за да им помогнат во подемите и падовите на животот.

„Родителите ги групираат своите деца во групи од по пет и ги праќаат низ животот заедно“, објаснува Ден во видеото.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK