Секој има лоши денови на работа , но има знаци на кои вработените треба да внимаваат пред лошата недела во канцеларијата да се претвори во непрекинат, изнемоштен, штетен работен стрес .

Премногу луѓе се заробени на токсични работни места, проблем што работодавачите и вработените треба да го сфатат посериозно.

замор, сон, работа
Џефри Фајфер, професор од Стенфорд кој ја напиша книгата Умирање за плата (Умирање за плата), откри дека лошото управување во американските компании сочинува до осум проценти од годишните трошоци за здравствена заштита на нацијата и е поврзан со 120.000 смртни случаи секоја година. пишува Хафингтон пост.

ЈА МРАЗИТЕ ВАШАТА РАБОТА? ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ТОГАШ СО ВАШЕТО ТЕЛО: Симптомите не се безопасни, овие 3 работи помагаат при стрес

Ако самите не сте свесни за стресот што го предизвикува вашата работа, вашето тело е многу свесно за тоа. А ова се знаците што можеби ви ги испраќа…

Не можете да заспиете

„Првата работа за која често слушаме се непроспиените ноќи“, вели клиничкиот психолог Моник Рејнолдс од Центарот за анксиозност и промена на однесувањето: „Луѓето велат дека не можат да заспијат затоа што нивниот мозок е брз или се будат многу. Тие се будат среде ноќ размислувајќи за вашата листа на задачи“.

Неколку немирни ноќи не се голема работа, но ако тоа стане шема, тоа може да биде знак дека стресот на работа станал токсичен.

„Ако постојано се поврзува со работата, тоа е знак дека нешто не е во рамнотежа“, вели Рејнолдс.

Главоболки

Мускулите се напнати за да го заштитат телото од по. Кога на работното место гледате како на опасна зона, вашите мускули остануваат напнати, објаснува Американското психолошко здружение. Хроничната напнатост во вратот, рамената и главата може да биде поврзана со мигрена и главоболки за напнатост.

„Стресот создава физиолошки симптоми, а тоа се манифестира како болка“, вели Рејнолдс.

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА ПОДОЛУ НА СТРАНАТА 2

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK